Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
66 postów 698 komentarzy

Przekonaj się

via vitae - Sol vitae - sapientia. Sal vitae - amicitia. Panis vitae - temperantia. Vita vitae - conscientia.

Limbus - teologiczny zwrot o 180 stopni

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z Zaduszkami związane są tzw.wypominki, mające na celu uwolnienie zmarłych od mąk czyśćcowych. Na kanwie tej niebiblijnej doktryny, zrodziła się kolejna obrażająca Boga nauka o Limbusie, czyli miejscu dla zmarłych nieochrzczonych niemowląt.

 

  Dla większości katolików pojęcie limbusu* zawsze było niejasne. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zacierało się coraz bardziej, aż w końcu całkowicie zniknęło z katechizmów#. W roku 2007 Kościół katolicki oficjalnie przypieczętował „śmierć” tej nauki, wydał bowiem dokument z omówieniem „poważnych racji teologicznych i liturgicznych, by mieć nadzieję, że dzieci, które umierają bez chrztu, zostaną zbawione i będą cieszyć się oglądaniem uszczęśliwiającym” (Międzynarodowa Komisja Teologiczna, Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu, tłum. J. Królikowski).

Co spowodowało ten teologiczny zwrot? Ogólnie rzecz biorąc, chodziło o to, by uwolnić się od czegoś, co francuski publicysta Henri Tincq nazwał „uciążliwym dziedzictwem, bronionym od średniowiecza po XX wiek przez przebiegły Kościół, skwapliwie wykorzystujący groźbę limbusu, by skłaniać rodziców do jak najszybszego chrzczenia dzieci”. Dlaczego limbus budził tyle kontrowersji?

 

 

Tradycja czy Pismo Święte?

  Wiara w limbus wywodzi się z XII-wiecznych teologicznych debat na temat czyśćca. Kościół katolicki nauczał, że dusza żyje po śmierci ciała, musiał więc znaleźć miejsce dla dusz dzieci, które nie mogły pójść do nieba z powodu braku chrztu, ale nie zasługiwały też na piekło.

Jednakże Biblia wcale nie uczy, że dusza żyje po śmierci człowieka. Wyraźnie podaje, że nie jest ona nieśmiertelna, a dusze, które grzeszą, mogą umrzeć albo zostać zgładzone (Dzieje 3:23Biblia gdańskaEzechiela 18:4Biblia Tysiąclecia, przypis). Skoro dusza jest śmiertelna, takie miejsce, jak limbus, nie może istnieć. Poza tym Biblia przedstawia śmierć jako stan nieświadomości podobny do snu (Kaznodziei 9:5, 10; Jana 11:11-14).

Według Biblii Bóg uważa dzieci chrześcijańskich rodziców za święte (1 Koryntian 7:14). Gdyby chrzest niemowląt był konieczny do zbawienia, takie twierdwzenie nie miałoby żadnego sensu.

Nauka o limbusie w gruncie rzeczy znieważała Boga, bo ukazywała Go jako okrutnego tyrana, a nie jako sprawiedliwego i kochającego Ojca (Powtórzonego Prawa 32:4; Mateusza 5:45; 1 Jana 4:8). Nic zatem dziwnego, że zawsze godziła w poczucie zdrowego rozsądku szczerych chrześcijan.

 

  Pozostaje mieć nadzieję, że sama nauka o mękach czyśćcowych przejdzie do lamusa, jako urągająca Bożemu miłosierdziu i przeciwna zasadzie prawnej zapisanej w Liście do Rzym. 6,7 BT 

                            "Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu"


 

_____________________________________________________________________

*Władysław Kopaliński podaje w Słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych (wyd. XI), co następuje: „Limbus, łac., krawędź, skraj (w wierzeniach chrześc.: piekła); (...)limbus patrum, przedpiekle, gdzie przebywały (...) dusze patriarchów i proroków (dosł. ojców) przed Odkupieniem. (...)limbus puerorum, raj dzieci (nie ochrzczonych, nie mogących dostać się do nieba)”. Na ten sam temat w dziele pt. New Catholic Encyclopedia powiedziano: „Obecnie terminem tym posługują się teologowie na określenie stanu i miejsca pobytu zarówno tych dusz, które wprawdzie nie zasłużyły na piekło i wieczne męki, lecz nie mogły wstąpić do nieba przed Odkupieniem (tzw. limbus ojców), jak i tych, które na zawsze utraciły uszczęśliwiające widoki na przyszłość wyłącznie z powodu grzechu pierworodnego (tzw. limbus dzieci)”

 

# W encyklopedii. New Catholic Encyclopedia   przyznano: „Wyjaśnienie losu nie ochrzczonych niemowląt to naprawdę bardzo złożony problem. (...) Sprawa limbusu w dalszym ciągu należy do nierozstrzygniętych kwestii teologicznych. Kościół oficjalnie nie ogłosił istnienia limbusu”. Świadczy o tym również następująca informacja podana w The New Encyclopædia Britannica: „Z uwagi na fakt, że Kościół rzymskokatolicki nigdy nie potwierdził urzędowo doktryny o limbusie jako konkretnym stanie lub miejscu, pogląd ten w dalszym ciągu pozostaje kwestią otwartą”. (Przyp. autora: aż do wspomnianego wyżej roku 2007)

KOMENTARZE

 • @Autor
  Cała nauka o grzechu pierworodnym i chrzcie jako akcie go zmywającym , jest niespójna, a powstała na niedoważonych rozważaniach Augustyna z widocznymi wpływami manichejskimi.

  Znacznie lepszym byłoby odrzucenie grzechu pierworodnego, a uznanie chrztu jako nakierowanie na właściwą drogę rozwoju, przy założeniu, że bez chrztu jest to trudniejsze, ale nie niemożliwe.

  Wydaje się, że pierwotne znaczenie chrztu było właśnie takie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:44:11
  Dziekuję za odwiedziny i komentarz.
  Nauka o tzw grzechu pierworodnym(pierwszych ludzi) jest jasno zarysowana w całej Biblii, jedynie nauka że chrzest jakoby zmazuje grzech pierworodny, jest kościelną doktryną bez pokrycia.
 • @
  "Wyraźnie podaje, że nie jest ona nieśmiertelna, a dusze, które grzeszą, mogą umrzeć albo zostać zgładzone (Dzieje 3:23, Biblia gdańska; Ezechiela 18:4, Biblia Tysiąclecia, przypis)."

  Nie takie jest znaczenie tych wersetów jakie sugerujesz. Nie pytaj jakie bo przedstawicielom Waszej organizacji nie da się niczego niezgodnego ze swoją doktryną przetłumaczyć. Nie da się.
  1*
 • @Franek Ganek 10:59:33
  Od razu Ci pomogę bo...
  Sugerujesz zarzucając katolikom takie zrozumienie, którego nie znasz.
 • @Franek Ganek 11:17:17
  "Sugerujesz zarzucając katolikom takie zrozumienie, którego nie znasz."

  To zdanie ma potwierdzać Twoją "nieomylność"? A może znajomość wszystkich myśli u innych?
 • @Ben Nechar 11:50:03
  No nie gadaj... Już myślisz samodzielnie
  (Nie wiem czym zakończyć zdanie - znakiem zapytania, kropką czy może uśmieszkiem).
 • @via vitae 10:56:07
  Biblia - to nie jest zbiór mądrości świata, a jedynie żydowskie dyrdymały;' raczej bym się na tym nie opierał.

  PS. Co innego Biblia, a co innego NT. A manipulanci są manipulantami.
 • @Franek Ganek 11:17:17 wydaje się, że
  nie do końca zrozumiałeś treść notki, no chyba, że jej nie czytałeś?
  Otóż notka jest o tym, że KK wycofał się ze swojej sztandarowej doktryny.
 • @roux 19:07:39
  Informuję, że czytałem całą notkę. Jeśli odbiegłem... Przepraszam.

  //Otóż notka jest o tym, że KK wycofał się ze swojej sztandarowej doktryny//
  Nie sądzę by sztandarowej... Ale to dobrze, moim zdaniem, że Kościół potrafi zmienić dogmat.
  Nie jeden święty wiele nacierpiał podczas kształtowania się doktryny katolickiej.
  Pozdrawiam Cię roux, spokojny człowieku.
 • @Franek Ganek 19:37:27
  /Ale to dobrze, moim zdaniem, że Kościół potrafi zmienić dogmat./

  zaraz się wezmą za "papieską nieomylność" a potem już poleci z górki ;-)

  Pozdrawiam
 • Autor, witaj;
  /godziła w poczucie zdrowego rozsądku szczerych chrześcijan/ biskup Julian z Eklanum do Augustyna:
  "[To Bóg], jak mówisz w ten sposób osądza; jest prześladowcą nowo narodzonych dzieci; to on posyła niemowlęta w wieczny ogień[…]. Właściwą postawą byłoby zaniechać wszelkich z tobą dyskusji; odszedłeś tak daleko od religijnego uczucia, od ludzkiego uczucia, tak daleko od nawet od zwykłego ludzkiego zdrowego rozsądku, że sądzisz, iż Pan Bóg twój jest w stanie popełnić zbrodnię przeciwko sprawiedliwości, jaka nie przyszłaby do głowy nawet barbarzyńcom."

  Pozdrawiam
 • @Franek Ganek 12:12:57
  Stać Cię tylko na tyle?
  Nie potrafisz rozpocząć, a co dopiero zakończyć.
  Żal mi Ciebie.
 • @roux 20:38:51, witaj
  //odszedłeś tak daleko od religijnego uczucia, od ludzkiego uczucia, tak daleko od nawet od zwykłego ludzkiego zdrowego rozsądku, że sądzisz, iż Pan Bóg twój jest w stanie popełnić zbrodnię przeciwko sprawiedliwości, jaka nie przyszłaby do głowy nawet barbarzyńcom.//


  Świetny cytat. To straszne, że takie dogmaty kultywują(bezrefleksyjnie) nasi bliźni udający się z kopertami na wypominki podczas oktawy Wszystkich świętych.
 • @Ben Nechar 21:09:06
  //
  @Franek Ganek 12:12:57
  Stać Cię tylko na tyle? //


  Okazuje się, że pokasował na swoich postach (nie tylko) moje komentarze z pytaniem o tożsamość.


  Wywołało to u niego popłoch i przyznał się w końcu na pytanie innego blogera, Slava bodajże.


  Mnie zaś dał „przyjacielskiego” BANA.
 • @via vitae 12:16:28
  Zachowaj spokój... Odbanuję Cię jak zauważę, że przestałeś drążyć ten nieistotny wątek.
  Nie ma popłochu czy innych wymarzonych historii... Jakbyś odrobinę pomyślał to byś wpadł na pomysł, że mogłem odpowiedzieć dla Slav poprzez pocztę wewnętrzną. Widać coś Was zaślepia i jesteście do znudzenia upierdliwi.
  Nie twórz już insynuacji bo pokasowałem tylko te małostkowe wpisy natrętów i tak się składa, że wszyscy z nich to członkowie Waszej organizacji religijnej.
  Dacie już sobie spokój czy jeszcze coś Was w tej kwestii interesuje? Bo nie mam czasu ani chęci na pierdoły.
 • @Franek Ganek 13:29:13
  || Odbanuję Cię jak zauważę, że przestałeś drążyć ten nieistotny wątek.||

  Dzięki łaskawco:))

  || bo pokasowałem tylko te małostkowe wpisy natrętów i tak się składa, że wszyscy z nich to członkowie Waszej organizacji religijnej.||

  Pokasowałes i dałeś bana, bo nie chciałeś odpowiedzieć na prostolinijne pytania, czy Franek Ganek to gsaw alias Katana.

  Kiedy wreszcie wielu zaczęło kojarzyć zaczepno- kłótliwy styl dawnego Katany, nie dało się dalej ściemniać.

  Okoliczność, że odpowiedziałeś Slavowi, a innych pytających starasz się ignorować, kasować, poniżać i banować, może świadczyć o stronniczości, uprzedzeniach i co najmniej małostkowości.

  Na Twoim przykładzie trudno obronić tezę, że buddyzm to religia pokoju, a nie zwady.

  Miłego dnia.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • RELIGIE

  Tradycyjna Wigilia

  Bo co wspólnego ma prawość z nieprawością? Albo jaki związek ma światło z ciemnością? I co łączy Chrystusa z Belialem? Albo wierzącego z tym, który nie ma wiary? I co ma wspólnego świątynia Boża z bożkami? czytaj więcej

 • RELIGIE

  Jakie jest prawdziwe źródło fenomenu Medjugorie?

  (..)pierwsze "objawienia" (i prawdopodobnie większa cześć kolejnych zjawisk) są "więcej niż naturalne", to znaczy, pochodzą od złych duchów, których owoce widać w nieposłuszeństwie, kłamstwach i innych moralnych upadkach” - Ks. prof. M. Hauke czytaj więcej

 • RELIGIE

  Follow JC Go - święte pokemony?

  ​Już niedługo uroczystość Wszystkich Świętych, więc przedstawiciele Watykanu uznali, że nadszedł czas, by wszystkich tych świętych... złapać w aplikacji mobilnej Follow JC Go, do złudzenia przypominającej popularne Pokémon Go. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 270 komentarze: 5417