Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
70 postów 770 komentarzy

Przekonaj się

via vitae - Sol vitae - sapientia. Sal vitae - amicitia. Panis vitae - temperantia. Vita vitae - conscientia.

Cui bono?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Powiedzieć, że odmowy szczepień są kwestią świadomego wyboru, to nic nie powiedzieć. Ostatecznie to Ty poniesiesz konsekwencje...albo setki nieznanych Ci ludzi. Za POLITICO:

    Rosyjskie trolle i boty generują prawdopodobnie niewielki odsetek ruchu w kampanii dezinformacyjnej dotyczącej szczepionek, ale wykazują szczególne nią zainteresowanie. To element kremlowskiej strategii siania chaosu w Europie i Stanach Zjednoczonych, jak wynika z opublikowanego właśnie raportu, pisze Arthur Allen z POLITICO.

 

Niektóre z tweetów na temat rzekomej szkodliwości szczepionek pochodzą z Internet Research Agency, wspieranej przez Kreml firmy z St. Petersburga, którą Amerykanie podejrzewają o ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Rosyjscy agenci generują prawdopodobnie niewielki odsetek ruchu w mediach społecznościowych dotyczącego szczepionek, ale wykazują nim szczególne zainteresowanie, jak pokazuje raport przygotowany przez American Journal of Public Health.

Raport pojawia się w momencie, w którym w Europie szaleje największa epidemia odry od dziesięcioleci, spowodowana po części spadającym odsetkiem szczepień. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku odnotowano 41 tys. zachorowań, w tym 37 przypadków śmiertelnych.

Epidemia odry szaleje również w Wenezueli, a urzędnicy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną twierdzą, że niewiele brakuje, by ta wysoce zaraźliwa choroba zaczęła zbierać swoje żniwo także w tych rejonach Stanów Zjednoczonych, w których szczepienia nie są powszechne.

Wprawdzie tylko jeden na 12,5 tys. tweetów w losowej próbce miał związek ze szczepionkami, ale już jeden na 555 pochodzących od znanych rosyjskich trolli, dotyczył kontrowersji związanych z tym tematem, mówi David Broniatowski, profesor inżynierii i zarządzania systemowego na George Washington University, który jest głównym autorem artykułu.

Niektóre tweety popierały ideę szczepień, ale wszystkie były prowokacyjne, wynika z raportu.

– To jest coś, co zdefiniowali jako kwestię dzielącą społeczeństwo – mówi Broniatowski w wywiadzie. – Amerykanie są podzieleni w sprawach klas społecznych, religii i szczepień. Ktoś więc tam u nich najwyraźniej stwierdził: "Pomieszajmy to wszystko i zobaczmy, co wyjdzie".

Rosyjskie tweety noszące hashtag #VaccinateUS brzmią między innymi tak: "Szczepionki łamią konstytucyjnie zagwarantowaną wolność religijną", "Wierzę w Boga, nie w szczepionki" oraz "Najwyraźniej tylko elita ma ‘czyste’ szczepionki. A co dostajemy my, normalni ludzie!?".

Błędem byłoby jednak sądzić, że antyszczepionkowy chór w mediach społecznościowych ma przede wszystkim rosyjskie korzenie – mówi Renee DiResta, która śledzi kampanie dezinformacyjne, prowadzone między innymi przez Rosjan, w tym nieudaną kampanię rozkręconą w mediach społecznościowych przez antyszczepionkowców, której celem było powstrzymanie kalifornijskiej ustawy z 2015 roku, zaostrzającej przepisy dotyczące szczepień.

– Internet Research Agency uczestniczył w tych konwersacjach, ale trafił na już dużo wcześniej przygotowany grunt antyszczepionkowej dezinformacji. I wzięli sobie za cel ludzi na wszystkich platformach społecznościowych – mówi.

Epidemia odry w Europie jest napędzana przez szereg czynników, w tym załamanie się infrastruktury publicznej służby zdrowia w krajach takich jak Ukraina, czy niechęć do szczepień w Anglii, Francji, Niemczech i Włoszech.

Niemal wszystkie przypadki odry w USA pochodzą od niezaszczepionych podróżnych z Europy. Do 2004 roku choroba ta została praktycznie wyeliminowana w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej, ale znalazła sobie nowe ognisko w Wenezueli wraz z ekonomiczną katastrofą w tym kraju, mówi Amesh Adalja, epidemiolog z Johns Hopkins University.

Odsetek szczepień w Stanach Zjednoczonych pozostaje wysoki, a w tym roku zanotowano tam tylko nieco ponad sto przypadków zachorowań na odrę. Jednak w okręgach szkolnych, w których wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci "powstają właściwe warunki dla odry", mówi Peter Hotez, szef Texas Children’s Hospital Center for Vaccine Development przy Baylor University.

Hotez jest zaniepokojony raportem. – Jako ktoś, kto był mocno atakowany przez ruch antyszczepionkowców, byłem zaskoczony tym, jak sprawnie są zorganizowani i jak dużo mają pieniędzy – mówi. Zawsze się zastanawiałem, kto to napędza. Teraz okazuje się, że mogą stać za tym Rosjanie.

 

– Wszystkie te trolle i boty, czymkolwiek są, to ogromna głupota – mówi Walter Orenstein, który kierował działem szczepień w CDC, federalnej agencji zapobiegania chorobom,  w latach 1993-2004. – To nie jest tak, że odra, koklusz czy grypa zatrzymają się w granicach USA. W końcu dotrą do innych krajów, w tym i do Rosji.

 

 

https://www.onet.pl/?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&pid=75f40283-8a97-4f0a-8722-a21113d275e1&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2


 

 

KOMENTARZE

 • @AgnieszkaS 19:17:45
  No cóż! Trolling ma swoje miejsce. A ten sponsorowany w postaci botów może wpływać w sposób niezauważalny.

  Pozdrawiam
 • @Arjanek 19:38:10
  Witam. Trafnie opisałeś rolę botów w robieniu "wody sodowej" obficie lejącej w internecie:)
 • @via vitae
  Nie mogę onet do nas zawitał . :)))))
 • @Repsol 19:53:06
  Warto było, żeby zobaczyć Twój uśmiech(увидеть твою улыбку)
 • @via vitae 20:06:44
  Ty po ukraińsku piszesz ? Jeszcze weselej się robi. :)))))
 • @
  Mam ambiwalentne odczucia.

  Są zdarzające się przypadki, gdy autyzm jest wywołany szczepieniem.
  Pytanie - dlaczego?
  czy powodem jest niewłaściwy, bądź "skażony" skład szczepionki?
  Czy jest to 'naturalny" proces związany ze szczepieniem, a wynikający z praw statystycznych? Jak?

  Podejmując się akcji pro/anty szczepionkowskiej wypadałoby najpierw odpowiedzieć sobie na to pytanie.

  Swego czasu, czyli ponad 30 lat temu zaszczepiłem syna p/odrze. Wystąpiły pełne efekty choroby.
  Poszedłem do przychodni z awanturą. Powiedzieli, że to szczepionka z ZSRR.
  No i co z tego? Dziecko zaliczyło odrę.

  PS. Obecne statystyki w Europie są oparte na znacznym wzroście zachorowań na różne choroby, zarówno dzieci jak i dorosłych, na Ukrainie.
 • @Repsol 20:18:33
  Jeśli ukraińskiego od rosyjskiego nie odróżniasz, to widocznie wagarowałeś w szkole. Trudno! Nie ja za to odpowiadam:))
  Ale dla równowagi, masz źródło z innej beczki:

  https://twitter.com/tvp_info/status/1032997977969885184

  À bientôt !
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:25:13
  Moja żona również zaliczyła odrę i nie budzi to przyjemnych skojarzeń. Z kolei mój klient o mało nie przypłacił życiem odry w wieku 28 lat.
 • @via vitae 20:38:23
  Na pewno ?. :))))) http://orig08.deviantart.net/0624/f/2014/100/c/d/ukrainian_ssr_grunge_flag_by_zeppelin4ever-d7dz0dh.jpg
 • @via vitae 20:42:44
  Ciekawe dlaczego nie ma ruchu antyszczepionkowego psów i kotów?

  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:25:13
  "" Mam ambiwalentne odczucia""


  Podzielam Pana odczucia. Np. dziecko naszych znajomych ma stwierdzony autyzm wywołany atakami padaczki - kilkadziesiąt razy dziennie. Do połowy roku życia rozwijał się normalnie. Przypuszczają, że te ataki są następstwem szczepień.

  Jednak są dane niepodważalne.

  Pod koniec października 1977 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarejestrowała ostatni przypadek naturalnego zachorowania na ospę. Ali Maow Maalin, kucharz szpitalny z Somalii, przeszedł łagodną postać tej choroby i po kilku tygodniach wrócił do zdrowia. Wszystkich, którzy mieli z nim styczność, zaszczepiono.

  Przez dwa długie lata lekarze czekali z niepokojem. Na każdego, kto by zgłosił kolejny potwierdzony przypadek ospy, czekała nagroda w wysokości 1000 dolarów. Żadne ze zgłoszeń nie okazało się uzasadnione i 8 maja 1980 roku WHO oficjalnie ogłosiła, że „świat i jego mieszkańcy są wolni od ospy”. A przecież zaledwie dekadę wcześniej ospa uśmiercała jakieś dwa miliony ludzi rocznie. Po raz pierwszy w historii pokonano „wielką” chorobę zakaźną.*

  Wydawało się, że podobne zwycięstwo zostanie odniesione nad chorobą Heinego i Medina (polio), ciężką chorobą dziecięcą. W roku 1955 Jonas Salk opracował skuteczną szczepionkę przeciw polio. W USA i w innych krajach zorganizowano akcje szczepień. Z czasem wynaleziono szczepionkę doustną. A w roku 1988 WHO wdrożyła międzynarodowy program walki z tą chorobą.

  „Kiedy w roku 1988 zaczynaliśmy tę kampanię, każdego dnia paraliż spowodowany chorobą polio dotykał ponad 1000 dzieci” — mówi dr Gro Harlem Brundtland, będąca wtedy dyrektorem generalnym WHO. „W całym roku 2001 odnotowaliśmy znacznie mniej niż 1000 przypadków”. Obecnie choroba występuje w niespełna dziesięciu krajach, choć na całkowite pokonanie jej potrzeba jeszcze dodatkowych środków."
 • @roux 20:59:19
  || Ciekawe dlaczego nie ma ruchu antyszczepionkowego psów i kotów? ||

  A to byłoby zabawne zobaczyć takiego antyszczepionkowca wścieklizny:))

  Pozdrawiam
 • @via vitae 21:20:42
  A na poważnie, już wkrótce

  "I żaden mieszkaniec tej ziemi nie powie: „Jestem chory”" (Iz 33:24 NW)
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:25:13
  Dokładnie tak , cały syf mamy tu przez banderopiteków . Poza odrą dostaniemy w braterskim bonusie też malarię . : https://strana.ua/news/157602-mediki-kirovohradskoj-oblasti-zarehistrirovali-uzhe-vtoroj-sluchaj-maljarii-za-leto.html. Tak nas pisklaki urządzają .Salut Amigo.
 • Cui bono?
  Ten, kto sprzedaje szczepionki.
 • @AgnieszkaS 19:17:45
  „Jeszcze moment, a Pana naskoczą.

  Proszę uważać!”

  Solidarność lemingów?

  https://youtu.be/h4vkS22J5TQ
 • @Lotna 23:38:45
  Notka nie jest ani za, ani przeciw ruchom antyszczepionkowym.

  Warto być rozsądnym.
  Miłego wieczoru:)
 • @via vitae 00:02:26
  Czyli jak Lotna nie wie co pisze , czy jak ? .
 • @Repsol 00:36:50
  Notka, a w zasadzie zapożyczony z POLITICI art., przede wszystkim opisuje wpływ rosyjskie fabryki trolli na sianie rozdźwięków i zaostrzaniu konfliktów na portalach społecznościowych, tym razem, pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami szczepień w krajach zachodnich.

  Problem ujawniły państwowe służby USA z natury rzeczy przeciwne ruchom antyszczepionkowym, stąd przytoczone w notce wypowiedzi pochodzą z kręgu pro ...

  Może to sfokusowalo Lotną do kolejnego „ataku” i wyzywania od lemingów...?

  Ma prawo do swojego punktu widzenia, szkoda tylko, że nie chce go przedstawić bardziej stonowanym językiem.
 • @via vitae 00:02:26
  „Notka nie jest ani za, ani przeciw ruchom antyszczepionkowym.”

  Niektórzy twierdzą, że zupa warzywna ugotowana na wywarze z kości jest daniem jarskim.
 • Autor
  Szczepionki są potrzebne i nikt odrobinę rozgarnięty tego nie kwestionuje. Problemem jest PRZYMUS, zwłaszcza ten zapisany ustawowo. Dzisiaj to będzie np. penicylina, jutro cokolwiek, co wpadnie do głowy rządzącym.
 • @Husky 11:15:36
  „Problemem jest PRZYMUS, zwłaszcza ten zapisany ustawowo.”

  Podatki też są przymusem z sankcjami prawnymi. Nie są doskonałe, tak jak sposób ich dystrybucji. Czym mam przestać je płacić tylko dlatego, że wspierane są nimi inicjatywy sprzeczne z moimi poglądami, np wspieranie Rydzyka czy lekcji, pardon, praktyk jedynie słusznej religii w państwowej szkole?

  Podobnie zaszczepiona w odpowiednim procencie populacja, zapobiega epidemiom w dobie globalnej wiochy i migracji, których nie da się łatwo powstrzymać. Stąd przymus ustawowy, z którym tak trudno nam się zgodzić.

  Alternatywą jest ogrodzenie kraju zasiekami, i zakaz podróżowania po świecie. To już nie Węgry Orbana, ale Korea Kima. Ale czy w tej „krainie szczęśliwości” nie mazakaźnych chorób?...

  Kto jak kto, ale Ty żyjący jako poddany królowej brytyjskiej w multikulturalnej kupie, niedokładający się specjalnie do polskiej kiesy; powinieneś to rozumieć :((
 • To wszystko wina Putina :)
  "Cytowany przez media raport, wskazujący na "ruskich trolli" jako siłę krytyków szczepień został wykonany przez American Journal of Public Health. Wystarczy wbić w Google tę nazwę, by w 5 sekund sprawdzić, że jest to podmiot od lat zaangażowany w promocję szczepionek i zwalczanie wszelkich objawów sceptycznych odnośnie szczepień. W Polsce różne serwisy jak np. o2.pl cytujące "Independent" nie pokusiły się o chociażby minimalny research i oddanie głosu komuś z drugiej strony debaty. Zresztą, w telewizji (niezależnie czy TVP czy TVN), kiedy mowa o szczepionkach, zapraszana jest niemal wyłącznie jedna strona. Druga to podobno epidemiogenne oszołomy, a jak się dowiadujemy dzisiaj, w dużej mierze tylko impulsy z rosyjskich serwerów…" to fragment z tekstu https://wsensie.pl/polska/29836-robert-wyrostkiewicz-paranoja-z-rosyjskimi-trollami-putin-sila-antyszczepionkowcow
 • @
  41 tysięcy zachorowań na Odrę w całej Europie, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku - wg. statystyk WHO.

  Najwięcej zachorowań jest na Ukrainie i w Rumunii, a także we Włoszech, Grecji i Francji.
  W Polsce odnotowano tylko 100 przypadków.
 • @finka 18:06:41
  Dziękuję za komentarz:)
 • @Husky 19:33:21
  Na Ukrainiec w Rumuni z powodu braku dostępu(?) we Włoszech, Grecji, Francji - migracja bądź ruchy anty )?)
 • @via vitae
  Szanowny Panie.
  Konstytucja gwarantuje mi, że muszę wyrazić zgodę na zabiegi medyczne, a takim jest szczepienie. Unikam wulgaryzmów, ale nie pieprz mi tu człowieku o takim przymusie, bo w ten sposób z każdego można zrobić niewolnika. Dzisiaj szczepienia - jutro amputacja prącia. Żryj sobie szczepionki dzień i noc, wkłuwaj sobie co godzinę- Twoja sprawa. Ale trzeba być psychopatą, by zmuszać do tego swego sąsiada, jeśli będąc samemu stokrotnie zaszczepionym jest się bezpiecznym od zarażenia. Trochę logiki nikomu jeszcze nie zaszkodziło.
 • @zadziwiony 15:38:07
  Szanowny Neonowy Kolego, nie odmawiam nienaukowych i nieracjonalnych zachowań przeciwnikom szczepień. I nieważne, czy powołują się na Dekalog, Konstytucję, czy inne źródło przekonań.
  W sumie, nic mi do tego, jak kto chce się rozstać ze swoim życiem: przez zarazę czy też z powodu gangereny z powodu nieodcięcia jakiegoś gnijącego @członka:(((
 • @Husky 19:33:21
  „Antyszczepionkowi aktywiści, niestety, narażają nie tylko siebie, ale też innych. Szczególnie kilkumiesięczne maluchy, które jeszcze nie zostały zaszczepione, a już utraciły wrodzoną odporność. One przed wirusem nie mogą się obronić. Polscy przeciwnicy szczepień też nie są bezpieczni. - Do końca sierpnia odnotowaliśmy 116 przypadków [odry - przyp. red.] - informuje Bodnar. Gdyby to porównać do poprzedniego roku, można mówić o trzykrotnym wzroście - zaznacza. (http://www.tvn24.pl)”
 • All
  Czy antyszczepionkowcy są altruistami, czy egoistami?

  Proste jak wiedza o odporności immunologicznej. "Szczepienia przeciw różyczce wprowadzono w Polsce w 1989 roku i
  obejmowały wyłącznie 13-letnie dziewczęta. W 2004 roku wprowadzono
  powszechne szczepienia szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i
  różyczce) w 13-14 miesiącu życia oraz dawką przypominającą w 10 roku
  życia. W konsekwencji tych działań, w ciągu pierwszej dekady
  powszechnych szczepień (2004-2013) jedyną grupą nieobjętą szczepieniami
  pozostali mężczyźni powyżej 15 roku życia. Wśród tej grupy wiekowej
  odnotowywano najwięcej zachorowań i w 2013 roku odnotowano ogromną
  epidemię obejmującą ponad 38 tys. zachorowań wśród nastolatków i młodych
  dorosłych którzy nie mieli okazji być zaszczepieni. " Czyli niezaszczepieni są źródłem zachorowań. CBDO.

  http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/3/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 347 komentarze: 6711