Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
59 postów 647 komentarzy

Przekonaj się

via vitae - Sol vitae - sapientia. Sal vitae - amicitia. Panis vitae - temperantia. Vita vitae - conscientia.

To była lipa. Gusła wiecznie żywe.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"To nie wydarzyło się pięćset, trzysta, ani sto lat temu"

  

 

  Dawni Słowianie wierzyli, że lipa ochrania przed piorunami a dotknięcie jej pnia uzdrawia. W mitologii rzymskiej drzewo to poświęcone było bogini Wenus. Ślady uwielbienia lipy przetrwały do dziś w nazwach niektórych miejscowości – Święta Lipa, Świętolipie, Święte Lipy... a wieś Święta Lipka (na granicy Warmii i Mazur, nad jeziorem Dejnowo) jeszcze długo po przyjęciu chrześcijaństwa słynęła jako przybytek pogańskich bogów.

Okazuje się, że „święte gaje” i tajemne moce ukryte w dziełach natury, nie są jedynie wspomnieniem zamierzchłej historii czy dawno zapomnianych obrzędów naszych pradziadów.

   

   Drzewo przez ponad 700 lat rosło w miejscowości Cielętniki (woj. śląskie) i było obowiązkowym punktem pielgrzymki do Częstochowy.

   Niektórzy pielgrzymujący ludzie wierzyli w to, że lipa z Cielętnik posiada cudowną moc. Legenda głosi, że kora uśmierza ból zębów i pomaga na wszelkie dolegliwości jamy ustnej. W związku z licznymi wycieczkami pielgrzymów, w pewnym momencie próbowano odgrodzić drzewo, żeby je po prostu uchronić. Pomnik natury przez lata wytrzymywał "ataki" pielgrzymów, jednak ostatecznie pokonał go orkan Ksawery, który niedawno siał spustoszenie nad Polską.

 

    

 

Tragiczny los legendarnej lipy zasmucił Roberta Makłowicza, który w swoich dywagacjach na Facebooku obwieścił głębokie przemyślenia:

"W miejscowości Cielętniki niedaleko Częstochowy od siedmiuset lat rosła lipa. Powalił ją ostatnio wicher Ksawery, gdyż dendrologiczny Matuzalem był wielce osłabiony systematycznym podgryzaniem. Pątnicy z pielgrzymek na Jasną Górę przechodzących przez Cielętniki zapamiętale gryźli drzewo wierząc, że jego kora uśmierza ból zębów i generalnie poprawia stan zdrowotny jamy ustnej. Nie pomogły smołowanie ani ogrodzenie, każdego roku tłumy wpijały swe zęby w pień, kąsając go w uniesieniu i odmawiając przy tym modlitwy do św. Apolonii, niegdyś patronki cyrulików i balwierzy, dziś dentystów. To nie wydarzyło się pięćset, trzysta ani sto lat temu. To wydarzyło się w XXI wieku. W Polsce."

 

Pozostaje zapytać, czy pątnikom pielgrzymującym na Jasną Górę zabrakło wiary w moc ”cudownego” obrazu, czy woleli się zabezpieczyć w myśl porzekadła ‘Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek’ ?

 

 

                                                                     *     ***    *

https://teleshow.wp.pl/robert-maklowicz-o-drzewie-obgryzanym-przez-pielgrzymow-to-nie-wydarzylo-sie-piecset-trzysta-ani-sto-lat-temu-6176341637949057a

//www.dziennikzachodni.pl/strefa-agro/a/najstarsza-lipa-w-polsce-zniszczona-przez-orkan-ksawery-zobaczcie-co-zostalo-z-lipy-w-cieletnikach,12554680/

KOMENTARZE

 • Autor, witaj;
  /zapamiętale gryźli drzewo/ trzeba przyznać, że widać w tym pewną konsekwencję ;-))
  Pozdrawiam
 • @Autor
  Lepszy skutek jakby gryźli Makowicza w d...
 • @roux 21:17:43
  Konsekwencja to też zaleta:)

  Pozdr.
 • @roux 21:17:43
  "I mój zacny Szic przez współczucie dla świętego Jana Nepomucena
  zbił szkło kapliczki, wyjął posążek świętego, wsadził go sobie pod bluzę i zaniósł do obozu. Potem ten święty Jan sypiał z nim na słomie, Szic nosił go z sobą w tornistrze i miał wielkie szczęście w kartach. Gdzie tylko obozowaliśmy, wszędzie wygrywał, aż przybyliśmy w Pracheńskie, obozowaliśmy w Drahenicach i tam Szic wszystko przegrał. Gdyśmy rano wyruszyli w pole, to na gruszy przy drodze wisiał święty Jan powieszony. To jest anegdota z życia wojskowego."
  J.Haszek
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:47:03
  Zęby pielgrzymów .... w sumie bardziej humanitarne, niż łańcuchy pił motorowych :)
 • Gusla?
  Herbata lipowa tez do niczego? Tak malo jeszcze wiemy. W stanie New Mexico jest kosciolek a ziemia, na ktorej stoi leczy ludzi. Nie kazdego oczywiscie ale cuda sa udokumentowane. Najwieksze miejsce pielgrzymkowe w USA, 300 tys osob rocznie.
  http://www.elsantuariodechimayo.us/Santuario/
 • @staszek kieliszek 00:48:30
  Herbatka lipowa jest Ok.:) I kora(łyko) z lipy ma być może jakieś właściwości lecznicze, tyle że pielgrzymowanie i obgryzanie tego konkretnego drzewa, ma znamiona jawnego kultu, który w zestawieniu z Biblią, a nawet z nauką KK, jest niczym innym, jak zabobonem.

  Pzdr
 • @via vitae 07:00:26
  Mowil dziad od obrazu a obraz ani razu.Dlaczego podwazasz moja sugestie , ze malo jeszcze wiemy? Piszesz,ze ta lipa to napewno zabobon. Z kad to wiesz? Bo modnie tak sadzic? Bo modnie jechac na Ojca Rydzyka, Papieza i KK? Byc niby nowoczesnym a faktycznie glupim?
  Stan New Mexico ma jeszcze jedna tajemnice, niedaleko tej uzdrawiajacej ziemi.Sa to schody zbudowane przez Sw.Jozefa w kaplicy siostr zakonnych.Drzewo uzyte do budowy tych schodow jest swierkowe ale nie odkryto jeszcze egzeplarza takiego drzewa rosnacego w naturze.Jest juz nazwa lacinska tego swierka, nalezy go tylko gdzies znalezsc.Wedlug architektow, inzynierow budowlanych, fizykow, te schody powinny sie zalamac pod wlasnym ciezarem a otrzymuja cale sluby z druzbantkami i druzbami.Bylem tam, widzialem, dotykalem.Niesamowite, a z zawodu jestem inzynierem mechanikiem i budowalem domy tez po godzinach i daleki jestem od fantazjowania.
  https://www.youtube.com/watch?v=medJKmq-gHc
 • @staszek kieliszek 07:59:00
  ||Mowil dziad od obrazu a obraz ani razu....||

  To może przestań Staszku gadać do obrazu a zacznij gadać do rzeczy, czyli ad rem:))

  Po pierwsze, nie kwestionowałem wartości zdrowotnych herbatki lipowej.
  Po drugie, nie "jechałem na Ojca Rydzyka, Papieza i KK"
  Po trzecie, nie zaprzeczam, że są na świecie rzeczy(zjawiska),
  o którym się "fizjologom" nie śniło i to w różnych kręgach kulturowych i religijnych.
 • @via vitae 10:23:26
  ...ty lepiej napisz jak przewielebny Russel sprzedawał "cudowną pszenicę"...bo to był dopiero mega wątek, "zjawisko" :))...
 • Nigdy nie słyszałam o tej lipie
  mimo, że byłam kilka razy w Częstochowie, a nawet tam nocowałam.
  Ciekawe skąd wie Makłowicz? Może od tropiciela ciemnoty polskiej Hartmana?
  Wraz z utratą intratnej posadki w TVP przy kuchni i podróżach kulinarnych za abonamenty ciemnoty, Makłowicz pojawił się na stronie Muzeum Żydów Polskich w mycce. W ramach owych podróży kulinarnych zwiedził kawał świata, zajadał się w rozmaitych restauracjach, aż mu tłuszcz po brodzie ciekł. Wszędzie go goszczono, bo telewizja to też reklama. Był też w Izraelu w stołówce kibucu. Tam potrawy pooglądał sobie tylko przez szybę, siedział samotnie przy stoliku o suchym pysku, pies z kulawą nogą nie zaproponował mu nawet szklanki herbaty. Nikt nie zezwolił mu na pichcenie, które by potem pożarł.
 • Po co w ogóle cytować antypolskie bredzenia Roberta Makłowicza ?
  Po drugie to nie było jedno drzewo tylko grupa drzew posadzonych w formie kolistego bindaża tworzące w ten sposób naturalna altankę które z czasem zrosły się w taką malowniczą kępę mającą obwód przy ziemi ok. 11 metrów. Szkoda, że huragan to połamał ale stare drzewa zamierają, gniją od środka i tak kończą :- łamie je jakiś wiatr, co ćwiczymy w tym roku w całej Polsce. Los tych lip powinien dać ludziom trochę do myślenia,a mianowicie stare drzewa trzeba usuwać zanim zwalą się same pod wpływem wiatru, albo zapalą od uderzenia piorunem. Nic nie jest wieczne i drzewa nie są tu wyjątkiem. Pozdrawiam.
 • @trybeus 11:24:23
  Jak zwykle nie na temat, jak zwykle na dutki przeliczasz.:))

  A czy ktoś ci wylicza, ile proboszcz zyskał przez kilkaset lat dzięki tej Lipie?

  Ale są lepsze biznesy. Za 1 procent wartości można działkę łyknąć.

  Niby jednorazowy dil, ale w skali kraju.. ho, ho, hooo..

  http://www.rp.pl/Kosciol/170129746-Torun-Teren-pod-kosciol-za-1-proc-wartosci.html
  https://www.tvn24.pl/krakow,50/kosciol-kupi-dzialki-warte-ponad-3-miliony-za-68-tysiecy-zlotych,647304.html

  albo „na działce w Starych Szkotach odstąpionej przez miasto za 1 proc. wartości parafii św. Ignacego Loyoli, na której znajduje się posiadłość abp. Sławoja Leszka Głódzia, zamiast zapowiadanych "celów sakralnych" pasą się daniele”.

  Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/889510,gdansk-dzialki-dla-kosciola-pod-lupa-rady,id,t.html
 • @reflexión 15:14:14
  ...aż dziw bierze, że nie złożyłeś jeszcze doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa:)))...jesteś współwinny, bo jako obywatel zajmujesz bierne stanowisko w tej materii:))))
 • @trybeus 16:12:13
  doniesienie do prokuratury w państwie wyznaniowym?? -;))))

  Wierzysz w takie abstrakcje?
 • @roux 18:29:25
  ten sędzia śledczy poważnie potraktował doniesienie o dojeniu państwa przez duchownych

  https://st.ilfattoquotidiano.it/wp-content/uploads/2016/07/occorsio_675.jpg
 • @roux 18:29:25
  ...a co? Jakby wiara w Jehowę była obowiązująca w Polsce to państwo byłoby wyznaniowe czy nie?:)))...każdy ma prawo do złożenia doniesienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa...nie ośmieszaj się :))...tutaj wiara nie ma nic do rzeczy...myślę, ze razem z "via vitae" dokoptowując jeszcze 12 możecie się pokusić nawet o pozew zbiorowy :))
 • @trybeus 19:57:11
  wydaje mi się, że swoje światłe rady mógłbyś z większym pożytkiem dawać komuś innemu.
  Czy znasz takiego prokuratora, który przyjmie wniosek przeciw Kościołowi albo radnym rozdającym gminny majątek?
 • @roux 20:50:25 chociaż...
  Marek Jopp, przewodniczący SLD w Toruniu, chciał zostać studentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Pomyślnie przeszedł rekrutację, ale został poproszony o doniesienie dokumentu od swojego proboszcza. Student powiedział, że nie może tego zrobić, bo jest osobą niewierzącą. W konsekwencji został skreślony z listy studentów - czytamy nabiznes.interia.pl.

  Jopp, nie mogąc pogodzić się z tą decyzją, złożył w sądzie pozew. Zaznaczył też, że studia, na które chciał uczęszczać, były dofinansowane ze środków publicznych - Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  https://finanse.wp.pl/nie-przyniosl-zaswiadczenia-od-proboszcza-skreslili-go-z-listy-studentow-gowin-zasady-sa-jasne-6178073492183169a
 • @roux 20:50:25
  //Czy znasz takiego prokuratora, który przyjmie wniosek przeciw Kościołowi//

  jakiemu Kościołowi????...wniosek ma być wobec konkretnej osoby:)) prokurator ma psi obowiązek przyjąć takie zawiadomienie...Głódzia za dupę bierzcie i wniosek sporządźcie, wystarczy 15 świadków jehowy...jak tego nie zrobicie to zwykłymi ciotami pozostaniecie:)))...cioty piszące w sieci w końcu powinny się wykazać:))noooo:))
 • @trybeus 21:34:19
  A takiego, który przyjmie wniosek przeciw Głódziowi? ;-)))))

  Widzę, że puszczają Ci nerwy, -;(,
 • @roux 22:07:35
  jakie nerwy:)))?...masz moje błogosławieństwo:))...pozwij Głódzia :D

  jak tego nie zrobicie będziecie pośmiewiskiem...powtarzam jeszcze raz...każdy obywatel ma prawo zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa ...skoro macie zarzuty, macie obowiązek złożyć takie powiadomienie...czy wyraziłem się jasno?:D


  aha ...może nie zajarzyłeś z tymi 15 świadkami...wystarczy 15, aby złożyć pozew zbiorowy :)do dzieła:))
 • Proroctwa o Mesjaszu - niektóre
  W sumie teologowie doliczają się około 300 proroctw odnośnie Mesjasza.
  Zobaczmy niektóre z tych proroctw:

  Miejsce proroctwa w Starym Testamencie => miejsce opisujące wypełnienia się tego proroctwa
  -Miał się narodzić jako potomek kobiety, która miała mieć wielu potomków IM.3,15, => Mk.6,3,
  - Rodzicielka Mesjasza rodząc w bólach wskazywała na swą grzeszność. Była normalnym
  człowiekiem, a nie kimś nadzwyczajnym IM.3,16 => Obj.12,1-5,
  - Potomstwo kobiety miało prowadzić walkę ze złymi duchami IM.3,15, => Mt.8,28-33,
  - Mesjasz miał być jednocześnie Bogiem Stwórcą, IM.1,26 => Kol.1,15-16; J.1,10
  - Mesjasz „zaglądał na ziemię” zanim przyszedł w osobie Jezusa IM.18,2;20-23; 32,24; 32,30
  - Mesjasz był Synem Bożym14 zrodzonym z Boga Ps.22,6-7 => J.3,17
  - Mesjasz miał być poczęty w pannie i nazwany Immanuel Iz.7,14, => J.1,1;14;18,
  - Miał być potomkiem z rodu Isajego Iz.11,1-2, => Mt.61,6;17
  - Miał na Nim spocząć Duch Pana Iz.11,1-2, => Mt.3,16,
  - Miał być napełniony Duchem Iz.42,1-4 => Mt.3,16-17,
  - Miał być Cudownym Doradcą, Bogiem Mocnym, Ojcem Odwiecznym, Księciem Pokoju; Iz.9,5-6
  - A jednocześnie miał mieć potężną władzę i czynić pokój bez końca na tronie Dawida i w jego
  królestwie, i utrwalić ją na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Iz.9,5-6, =>
  - Miał się urodzić w Betlejemie Efrata jako władca Mich.5,1, => Mt.2,1-10; Łk.2,4;15; J.7,42
  - Jego początki od prawieków Mich.5,1, => J.17,5
  - Miał być powołany z Egiptu Oz.11,1, => Mt.2,19-20,
  - W momencie Jego przyjścia miały zginąć dzieci; Jer.31,15 => Mt.2,16-18,
  - Miał być z Nazaretu, miał być nazarejczykiem, IVM.6,13-21; Sędz.13,5-7; 16,17; Am.2,11-12, =>
  Łk.24,19; Mk.1,24; Łk.4,34; Mk.16,6, Łk.1,15,
  - Miał mieć przeciętny wygląd Iz.53,2;
  - Miał być poprzedzany osobą anioła Mal.3,1, => Łk.1,11;19; Łk.1,76; Mt.11,10; 11,7-13,
  - Miał być poprzedzany przyjściem Eliasza Mal.3,23 => Mt.11,14,
  - Przyjście Mesjasza miało być poprzedzone głosem wołającego na pustyni Iz.40,3 => Mt.3,1-5,
  - Mesjasz przychodzącym na sąd Boży aniołem przymierza Mal.3,1; Ez.34,20-25; Am.5,18,=> Rz.9,4; Hbr.9,15; 13,20
  - Mesjasz miał mieć rodzeństwo z matki Ps.69,8-9 => Mk.6,3; J.7,3;5; Mk.3,31-33,
  - Mesjasz nie tylko był nie zrozumiany przez obcych ludzi, ale nawet przez najbliższą rodzinę; Ps.69,9 => J.7,3;5; Mt.13,57
  - Mesjasz miał zwiastować w przypowieściach Ps.78,2 => Mt.13,3; 13,34-35; J.16,25
  - Posłudze Mesjasza miały towarzyszyć uzdrowienia głuchych i ślepych Iz.29,18; Iz.35,4-6 =>
  Mk.7,37; 9,25; Mt.11,5; Łk.7,22,
  - Mesjasz miał być sługą Iz.42,1 => Mt.12,18,
  - Miał nadawać prawo narodom Iz.42,1=> Hbr.8,10; 10,16;
  - Mesjasz miał nadawać narodom prawo i czyniąc to funkcjonował jako prorok; Iz.42,1 => J.4,19; Mt.21,11,
  / Znał myśli ludzi Mt.12,25; Łk.7,39-50,
  / Miał rozeznanie działania demonów; Łk.8,27-29; Mt.9,32-33;
  \\ rozpoznawał dolegliwości jako demoniczne; Mk.5,6-8; 9,25,
  \\ przepowiadał przyszłość; Łk.9,21-22; 19,43-44;
  /\/ własną Mt.12,40; 16,21,
  /\/ innych ludzi Mt.26,75,
  /\/ Jerozolimy Mt.23,38,
  /\/ Świątyni Jerozolimskiej Mt.24,2,
  /\/ odległą przyszłość Mt.11,22
  / Zdecydowanie opowiadał się za posłuszeństwem Pism Łk.16,16-17, cytował Pisma Mt.4,1-11,
  / Posługiwał w mocy Ducha Bożego; J.3,2,
  / Był postrzegany przez ludzi jako prorok J.4,19; Mt.21,11; J.3,2,
  / Niektórzy rozeznawali Go jako Syna Bożego J.1,45-49.

  - Miał być cichym Iz.42,2 => Mt.11,29,
  - Miał nie gasić, nie łamać słabych ludzi Iz.42,3 => J.8,11
  - Zapowiedź, jak miał funkcjonować Mesjasz, wypełniła się w wymiarze; Zach.9,9
  - Mesjasz miał wjechać do Jerozolimy na osiołku; Zach.9,9 => Mt.21,2-7,
  - Ludzie na widok Mesjasza mieli się weselić i wykrzykiwać Zach.9,9; Ps.118,26 => J.12,13
  - Wjazd Mesjasza do Jerozolimy miał być radosnym błogosławieństwem; Zach.9,9 => Mt.21,9
  - Mesjasz był błogosławiony i był błogosławieństwem Ps.118,26 => Mt.21,9; 23,39,
  - Posiadał wyjątkową wiedzę, mądrość, nieosiągalną dla uczonych w Piśmie; Iz.50,4 => Mt.13,54 ”
  Łk.2,47; Łk.4,22; J.7,15,
  - Mesjasz miał panować nad wszystkimi osobami – ludźmi i duchami; Dan.7,17 => Łk.1,33; J.18,36,
  - Błogosławioną miała być duchowość ukierunkowana tylko na Boga; Iz.57,15 => Mt.5,3,
  - Miał być jako król Zach.9,9 => Łk.23,2; Mt.27,37;J.19,19; J.19,21-22, J.19,36,
  - Królestwo Boże miało być zabrane Izraelitom i dane ludziom przynoszącym owoce; Mt.21,43,
  - Razem z przyjściem Mesjasza miało przybliżyć się Królestwo Boże; Iz.40,3; Iz.25,6-9; Ps.23 =>
  Mt.3,2; Mt.4,16-17; Mt.4,23; Mt.9,35; Mt.25,34-40; Mt.10,7-8; Łk.10,9; IJ.4,8; Mt.12,28; Łk.11,20;
  - Królestwo Boże miało zostać udostępnione także innym narodom, a nie tylko Izraelitom;
  Mt.21,43 => Dz.13,46
  - Do Królestwa Bożego można dążyć; IKron.29,11- => Mt.6,10; 11,11-12,
  - Mesjasz miał być z rodu Dawida i Izraelczycy uznali Go jako potomka Dawida; IISam.7,12-16 => Mt.21,9
  - Nie jego wygląd, powierzchowne wrażenie, miały mieć wpływ na jego popularność; Iz.53,2
  - Przyjaciel - zdrajca, miał wspólnie z Mesjaszem spożywać Jego chleb; Ps.41,10 => Mt.26,50; Mar.14,20; J.13,18,
  - Mesjasz miał być zdradzony przez przyjaciela Ps.41,10 => Mt.26,50; Mr.14,20; Łk.22,21,
  - Przyjaciel - zdrajca, miał wspólnie z Mesjaszem spożywać Jego chleb; Ps.41,10 => Mt.26,50; Mar.14,20; J.13,18,
  - Wynagrodzenie za zdradę miało wynosić 30 srebrników; Zach.11,12-13; Jer.32,6-16 => Mt.26,15; Mt.27,3-9,
  - Uczniowie, apostołowie rozproszyli się po aresztowaniu Mesjasza; Zach.13,7 => Mk.14,50’
  - Mesjasz przeszedł uwięzienie i sąd; Iz.53,8 => Mt.26,34; Mt.26,57-58,
  - Miał przejść więzienie i sąd, był postrzegany jako przestępca, pomimo że był bez winy i grzechu, bez fałszu; Iz.53,8 => Mt.26,59-60; Łk.23,4; IIKor.5,21; Hbr.7,26,
  - Proroctwo odnośnie spisków władców ziemskich przeciwko Mesjaszowi wypełniło się i praktycznie wypełnia się do dzisiaj; Ps.2,2 Starsi Izraela, Herod, Piłat…
  - Mesjasz miał być położony w prochu śmierci; Ps.22,16 => Mt.27,57
  - W sytuacji gdy znęcano się nad Nim, nie otworzył swych ust, aby uniknąć prześladowania, śmierci; Iz.53,7 => J.19,9-10; Łk.23,9; Mk.15,4-5,
  - Miał być biczowany, opluwany i wyśmiewany; Iz.50,5-6 => Mt.26,67; Mt.27,26; 30; J.19,1-5;
  - Jezus zanim umarł, najpierw sam zapowiadał swoją śmierć i zmartwychwstanie; Mt.16,20-21; 20,17-19; Mk.10,32-34; Łk.9,21-22; 9,44; 18,32-33
  - Niewątpliwie po kilku godzinach ukrzyżowania Jezusowi chciało się pić; PS.22,16 => J.19,28,
  - Jezus doznał prochu śmierci,
  - Jako ukrzyżowanemu przebodzono ręce i nogi; Ps.22,17 => Mt.27,35,
  - Miał być przebodzony; Zach.12,10 => J.19,37,
  - Mesjasz miał nie mieć złamanych kości; Ps.34,20-21 => J.19,31-36,
  - Miał zostać zhańbiony; Ps.69,21 => J.19,23-24,
  - Został zeszpeconym, wzbudzając jednocześnie swoim wyglądem przerażenie. Dzisiaj wiemy, że
  po ubiczowaniu, biciu po głowie czciną i pięściami i koronie cierniowej; Iz.52,14 => Mk.14,65;
  15,15; 15,17; 15,19; Łk.22,63-64; 23,11; 23,16; J.19,2-3,
  - Część szat podarto; Ps.22,19 => Jana 19,23,
  - O jedną suknię rzucano los, PS.22,19 => Mt.27,35; Jana 19,23-24
  - Było wielu ciekawskich gapiów którzy zachowywali się złośliwie, PS.22,17 => Mk.15,20; Łk.23,35-36,
  - Proroctwo o braku pocieszycieli wypełniło się; Ps.69,21 => Mt.27,41,
  - Był otoczony przez ludzi jak przez wrogie psy, PS.22,17 => Mk.15,29-32,
  - Został wzgardzony i opuszczony w cierpieniu; Iz.53,3 => Mt.26,56
  - Mesjasz miał doznać opuszczenia przez Boga; Ps.22,2 => Mt.27,46,
  - Powodem opuszczenia Mesjasza przez Boga było to, że wziął nasze grzechy na siebie przez co
  Bóg opuścił Go jak grzesznika; Iz.53,4-5 => Mt.27,46 i Mk.15,34
  - Proroctwo odnośnie podania Mu żółci – wypełniło się; Ps.69,22 => Mt.27,34,
  - Proroctwo odnośnie octu – wypełniło się; PS.69,22 => Mt.27,48; Mar.15,36; J.19,28-29
  - Przerażające wywyższenie, - dzisiaj wiemy że było to na krzyżu; Iz.52,13-15. Iz. 53,1-12: =>
  Łk.23,33
  - Niespotykany wpływ na królów, i do dzisiaj ma wpływ na ludzi władzy; Dan.3,27-29; Est.8,1-13;
  - Jego cierpienie i umęczenie ma wpływ na uleczenie naszych chorób; Iz.53,4 => Mt.8,17; IP.2,24,
  - Ukarany nie za swoje winy, ale za winy nasze dla naszego zbawienia; Iz.53,5 => IP.2,24; Rz.5,8;
  IKor.15,3; Gal.1,4,
  - Jego śmierć ofiarą, przyniesie usprawiedliwienie wielu, biorąc ich winy na siebie; => Rz.4,25; 8,3;
  Kol.2,13,
  - został zabity o zmierzchu; II Mój 12.6 => Mt.27,45
  - Miał się znaleźć w grobie i Jezus trafił do grobu; Iz.53,9 => J.19,40-42; Łk.23,51-53,
  - Mesjasz zapowiedział, że miał być w grobie 3 dni i 3 noce jak Jonasz w rybie; Jon.2,1 => Mat. 12.
  39-40; Jan. 19.31 – Mt.28,1-6,
  - Jezus został wzbudzony z martwych; Ps.16,10 => Dz.2,24,
  - Po śmierci Jezusa wielu ludzi ożyło i zmartwychwstali z grobów; Iz.26,19 => Mt.27,52-53,
  - Mesjasz miał być wywyższony; Iz.52,13 => J.12,32-34; Flp.2,9; Hbr.7,26; J.8,28
  - Pierwsze wywyższenie polegało na wyniesienie go ponad innych ludzi na krzyżu; Iz.52,13 =>
  Mt.27,35,
  - Drugie; został podniesiony z ziemi i zabrany do nieba; => Dz.1,9-10,
  - Wstąpienie żywcem do nieba, Ps.110,1 => Dz.2,34-35
  - został bardzo wysoko wyniesiony; Syn Boży zasiadł na tronie po prawicy Ojca; => Ef.1,20,
  - Pan Jezus zasiadł po prawicy Ojca, Ps.16,11; => Hbr.10,12-13
  - został wyniesiony wraz z atrybutami władzy i pozycji; Iz.52,13 => Ef.1,21-22,
  - wszystko zostało poddane pod Jego stopy. Ps.8,7 => Dz.2,34-35; IKor.15,25-28; Ef.1,20-23; Kol.3,1; Hbr.1,13; 2,6-10; 10,12-13,

OSTATNIE POSTY

więcej
 • RELIGIE

  Bez grzechu poczęcie

  Słownik języka polskiego. niepokalany. 1. «pozbawiony plam, skaz, niczym niezakłócony». 2. «będący bez grzechu, winy» czytaj więcej

 • RELIGIE

  Przebudzenie?

  W uchwalonym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano tam kościół. Jednak decyzję zmieniono po sprzeciwie mieszkańców. czytaj więcej

 • PRACA

  Syzyfowa walka z "kopciuchami"

  Nie! Nie chodzi o przekręty producenta pewnej marki samochodów z napędem Diesla. Nie jest to artykuł o złomkach z wyciętymi filtrami cząstek stałych na polskich drogach. 20 dni – tyle w ciągu roku spędzają palacze na przerwach na dymka. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 256 komentarze: 5216