Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 693 komentarze

Przekonaj się

via vitae - Sol vitae - sapientia. Sal vitae - amicitia. Panis vitae - temperantia. Vita vitae - conscientia.

Halloween - nie obchodzę!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy traktujesz Halloween jako świetną zabawę albo okazję do rozwijania wyobraźni u dzieci? Wielu ludzi uważa jednak tego rodzaju święta za szkodliwe, i to z kilku powodów:

  W Encyclopedia of American Folklore czytamy: „Z Halloween nierozerwalnie związane są próby porozumiewania się z siłami duchowymi, często groźnymi lub wręcz przerażającymi”. Poza tym wiele zwyczajów pokrewnych Halloween ma pogańskie pochodzenie i korzeniami sięga kultu przodków. Po dziś dzień w każdym zakątku świata można spotkać ludzi, którzy w tym okresie szukają kontaktu z domniemanymi duchami zmarłych.

  Halloween bywa postrzegane jako święto amerykańskie, lecz z każdym rokiem podbija ono kolejne kraje — niestety, jego nowi zwolennicy często nie zdają sobie sprawy z pogańskiego pochodzenia towarzyszących mu symboli, dekoracji i zwyczajów, z których większość ma związek z istotami i mocami nadprzyrodzonymi.

  Tysiące wyznawców wiccanizmu, którzy kultywują prastare celtyckie obrzędy, wciąż określa Halloween dawnym mianem Samhain i uważa tę noc za najświętszą w roku. W gazecie USA Today przytoczono wypowiedź człowieka podającego się za czarownika: „[Chrześcijanie] nie uświadamiają sobie, że obchodzą z nami nasze święto. (...) Cieszymy się z tego”.

  Zwyczaje halloweenowe pozostają w jawnej sprzeczności z naukami biblijnymi. Słowo Boże mówi: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych” (Powtórzonego Prawa 18:10, 11, Biblia jerozolimska; zobacz też Kapłańską 19:31; Galatów 5:19-21).

  Biorąc to wszystko pod uwagę, mądrze jest poznać mroczne początki Halloween i podobnych tradycji. Niewykluczone, że gdy poszerzysz wiedzę na ten temat, przyłączysz się do licznego grona osób, które nie obchodzą takich świąt.


 _______________________________________________________

   Więcej informacji: https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/korzenie-halloween/

 

KOMENTARZE

 • Halloween w Polsce nie było świętem.
  I niech tak pozostanie.
  My Polacy mamy inne obyczaje.
  Czcimy swoich bliskich, którzy odeszli.
  Nie tańczymy jak głupie dynie na ich pamięci.
 • -----my tu! w Polsce żadnego święta po swojemu nie obchodzimy !
  http://horoskop.wp.pl/kat,1015979,title,Slowianskie-Zaduszki,wid,12802636,wiadomosc.html?ticaid=117f18
 • @lorenco 02:24:54
  Ogłupiać zachodnie społeczeństwa jednak się udaje. Pozdrawiam.
 • Halloween bywa postrzegane jako święto amerykańskie,
  Amerykanie to duże dzieci , zadbano by tak sie czuli .

  Dla nas ..jeden dzień w którym wspominamy tych co od nas odeszli ..jest dniem powagi i zadumy ...i niech tak pozostanie .
 • Halloween jest świętem celtyckim, z tej kultury wyniesionym
  a później przerobionym na amerykański styl, jak św. Mikołaj coca coli.
  My mamy swoje Dziady, świeczki na grobach. Te dzięki Bogu amerykanie nie zniszczyli.
 • @ninanonimowa 08:31:16
  Mylisz się, obchodzimy, no powiedzmy Dziady, może słabiej, bo głównymi obchodami są 1.11 ale już Wigilia, Śmigus Dyngus? Szczególnie na wsiach jest nadal kultywowany.
 • Halloween nigdzie nie jest świętem
  A ile chrześcijańskich świąt ma swoich pogańskich... "przodków", bo Kościół je po prostu "przerobił" na swoje potrzeby? Halloween nie jest świętem, nigdzie, tak jak świętem nie są również andrzejki! Halloween nie obchodzi sie 1 listopada! Czy przebieranie się i zabawa przed Świętem Zmarłych komukolwiek mogą zagrozić? Czy naprawdę uważacie, że halloween zagraża Świętu Zmarłych? W jaki sposób? Bo ludzie się bawią? Halloween nie ma nic wspólnego z wywoływaniem duchów, siłami ciemności i innymi pierdołami, o których piszą ci, którzy pojęcia nie mają o czym w tym wszystkim chodzi. Co jeszcze trzeba wyeliminować z kalendarza? Walentynki? Mikołajki? Co za ciemnogród!
 • @oza 19:41:01
  || Czy naprawdę uważacie, że halloween zagraża Świętu Zmarłych? ||

  Uważam, że Halloween jest konkurencją dla Święta Zmarłych. Obie tradycje są siebie warte. Pierwsza, to czyste pogaństwo. Druga, to pogaństwo przypacykowane.

  Trudno to zrozumieć liberalnemu zwolennikowi wszelakich tradycji.
 • @Zawisza Niebieski 16:53:02
  --- masz rację ! ale to co obchodzimy jest wynikiem, już tradycji a nie ! świadomości. A to krótka droga do zapomnienia.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • RELIGIE

  Limbus - teologiczny zwrot o 180 stopni

  Z Zaduszkami związane są tzw.wypominki, mające na celu uwolnienie zmarłych od mąk czyśćcowych. Na kanwie tej niebiblijnej doktryny, zrodziła się kolejna obrażająca Boga nauka o Limbusie, czyli miejscu dla zmarłych nieochrzczonych niemowląt. czytaj więcej

 • RELIGIE

  Jakie jest prawdziwe źródło fenomenu Medjugorie?

  (..)pierwsze "objawienia" (i prawdopodobnie większa cześć kolejnych zjawisk) są "więcej niż naturalne", to znaczy, pochodzą od złych duchów, których owoce widać w nieposłuszeństwie, kłamstwach i innych moralnych upadkach” - Ks. prof. M. Hauke czytaj więcej

 • RELIGIE

  Follow JC Go - święte pokemony?

  ​Już niedługo uroczystość Wszystkich Świętych, więc przedstawiciele Watykanu uznali, że nadszedł czas, by wszystkich tych świętych... złapać w aplikacji mobilnej Follow JC Go, do złudzenia przypominającej popularne Pokémon Go. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 267 komentarze: 5370